Zamiast plebiscytu o kontynuowanie „Polski według Kaczyńskiego”.

     O tym, że Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych uczestniczy w pracach nad raportem zainicjowanym przez Polskie Lobby Przemysłowe pisałem w notce Polskie Lobby Przemysłowe - nasz wkład do raportu .Na dniach ma się ukazać część diagnostycznai mamy przystąpić do budowy wizji i sposobów jej realizacji. W efekcie ma powstać lista postulatów uznanych za ważne na dzień dzisiejszy i na przyszłość.

     Jak znam życie to nie obejdzie się bez przepychanek o to czyja prawda jest najmojsza. Zwracam się zatem do Was drodzy Blogerzy i Komentatorzy o „vox populi”. Listę naszych postulatów już znacie, bo ostatnio ją publikowałem. Zamieszczam tę notkę jeszcze raz z dopiskiem pod każdym postulatem

Miejsce: ___ Ilość punktów: ___”

     Byłbym Wam bardzo wdzięczny gdybyście zaczęli „wybierać” tak jak wybieracie produkty w sklepie. W ten sposób wskazalibyście nam w KoReUs-ie i szanownemu gronu z Polskiego Lobby przemysłowego, które z postulatów powinny być dogłębnie rozpracowane i w jakiej kolejności.

Umawiamy się:

- wybieracie 3 spośród przedstawionych postulatów obsadzając miejsca pierwsze, drugie i trzecie. Wasz komentarz mógłby wyglądać przykładowo w sposób następujący:

     Moje typy:

        miejsce 1 postulat 8

        miejsce 2 postulat 3

        miejsce 3 postulat 1

- za pierwsze miejsce będę doliczał 3 punkty, za drugie 2 za trzecie 1. Sukcesywnie będę aktualizował te informacje pod każdym z postulatów. Będzie to nasz neonowy "ranking postulatów".

      Proszę mi wierzyć, że nie jest to zabawa, ale praca wykonywana w szlachetnym celu, więc proszę o odrobinę wysiłku. Zobaczymy odbicie naszej dzisiejszej świadomości jak w lustrze a na dodatek profesorowie zobaczą, że naród chce czegoś więcej niż ochłapów z pańskiego stołu i że dalej w tych kwestiach milczeć nie mogą.

 

 

Postulaty zgłoszone do rankingu

 

Samorządność – na szczeblu centralnym i regionalnym

1. Wprowadzenie głosowania elektronicznego jako podstawowego narzędzia demokracji bezpośredniej na szczeblu centralnym.

Art. 4 p.2 naszej Konstytucji mówi, że "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio". O ile trudno sobie wyobrazić bezpośrednie sprawowanie władzy wykonawczej lub sądowniczej o tyle brak instytucji do bezpośredniego sprawowania władzy ustawodawczej jest przejawem zniewolenia narodu.

Docelowo proponujemy nawiązanie do modelu szwajcarskiego, w którym to wyborcy wybierają "urzędników: do pisania ustaw a prawo do ich przegłosowywania zachowują dla sienie. Tani i szybki e-voting byłby rozstrzygający zawsze gdy rząd i opozycja nie doszły do konsensusu w sprawach spornych.

W początkowym okresie proponuje się „wariant z poszerzonym przedstawicielstwem”, w którym prawo uczestniczenia w głosowaniu elektronicznym zdobyliby wybrani do wszystkich szczebli organów samorządowych.

Miejsce: ___ Ilość punktów: 5

2. Wprowadzenie nowego modelu samorządu terytorialnego, w którym jądrem gry politycznej byłoby osiąganie konsensusu pomiędzy interesami budżetu i gospodarki.

Polski ustrój samorządowy jest ułomny i niekompletny. Tzw. samorząd terytorialny obejmuje jedynie obszar zadań budżetowych. Całkowicie pomija samorząd funkcjonalny lub spycha go na polityczne obrzeże - jakjest tow przypadku samorządu gospodarczego. Nie ma także mechanizmów zabezpieczających przed koteryjno-wasalnym zwyrodnieniemwładzy.

Właściwie skonstruowany system samorządowy powinien uwzględniać interesy budżetu i gospodarki. W tym celu postulujemy dwuławową konstrukcję organu samorządowego z ławami budżetową i gospodarczą. Przyjmowanie rozwiązań następowałoby poprzez uzyskiwanie konsensusu pomiędzy tymi ławami a nie poprzez proste głosowanie. W przypadkach spornych należy wykorzystywać głosowanie elektroniczne obywateli.

Miejsce: ___ Ilość punktów: __

Uwłaszczenie – na własności produkcyjnej i suwerennym pieniądzu

3.Powszechna deproletaryzacja - uzupełnienie kodeksu spółek handlowych o rozdział dedykowany partnerskiemu modelowi stosunków przemysłowych.

Zawarte w kodeksie spółek handlowych rozwiązania prawne, przystosowane są do tzw. “konfliktowego modelu stosunków przemysłowych”, w których pracownik sprowadzony jest do roli mówiącego inwentarza. O wszystkim decyduje kapitał i jego właściciele. Kształtująca się w takich warunkach “mentalność najmity”, jest największym wrogiem naszej suwerenności państwowej, naszej produktywności gospodarczej i wynalazczości.

Wina nie leży po stronie pracodawców. Oni muszą stosować złe prawo. Konieczne są zatem rozwiązania, które przystosowałyby formy kapitału i formy sprawowania zarządu, dla partnerskiego modelu stosunków przemysłowych. Każdy pracownik, po spełnieniu wymogów regulaminowych, stawałby się współwłaścicielem z samego tytułu świadczenia pracy.

Miejsce: __, Ilość punktów: 7

4. Wprowadzenie architektury monetarnej polskiego pieniądza suwerennego - oparcie instrumentów polityki pieniężnej NBP o ilościową teorię pieniądzaoraz bezkosztowego jego rozproszenia do gospodarki.

Art. 227 p1. Konstytucji RP mówi: "Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza ..."

Z chwilą odejścia od praktyki pieniądza kruszcowego pod pojęciem "emisji pieniądza" zaczęto rozumieć zmianę jego formy z pożyczonego pieniądza elektronicznego na znaki pieniężne. Ten mało zauważalny zabieg doprowadził do gigantycznego okradania całych narodów. W dobie pieniądza statutowego Narodowemu Bankowi Polskiemu powinna być przywrócona pełna suwerenność w przeprowadzaniu operacji strukturalnych mających na celu:

- zrekompensowanie skutków inflacji,

- uzupełnienie środków płatniczych na wykup wzrostu PKB.

Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej zostałby podział emisji przyrostowej pieniądza suwerennego na dywidendę produkcyjną oraz dywidendę konsumpcyjną dla obywali.

Miejsce: 1 Ilość punktów: 12

5. „Parkowanie” dywidendy produkcyjnej w gospodarce -kierowaniedywidendy produkcyjnej na dokapitalizowanie udziałów finansowych pracowniczego majątku produkcyjnego.

Sposób rozproszenia emisji pieniądza suwerennego jest równie ważny jak precyzja w wyliczeniu jego ilości. Jedyną bezinflacyjną metodą jest „zaparkowanie emisji” na jakiś czas w gospodarce, w sposób zabezpieczający postulat „pieniądza z helikoptera”. Rozproszenie emisji musi:

- mieć charakter działania indeksacyjnego i stwarzać identyczne warunki regulowania płatności dla wszystkich podmiotów gospodarczych bez względu na branżę i położenie terytorialne ,

- wytwarzać ujemną pętlę sprzężenia zwrotnego stabilizującą ceny .

Taką metodą na „parkowanie emisji w gospodarce” może być dokapitalizowanie udziałów kapitałowych pracowników w firmach uwspólnotowionych dywidendą produkcyjną. Z tego tytułu gospodarka mogłaby inwestować dodatkowo około 50 mld zł rocznie z jednoczesnym przyśpieszaniem procesów deproletaryzacji.

Miejsce: ___ Ilość punktów: ___

Integracja – gospodarcza i społeczna

6.Wspólne ustalenia umowne. Otwarcie możliwości łączenia się polskich przedsiębiorców w związki gospodarcze o integracji produktowej.

W Polsce dominuje archaiczny typ gospodarki oparty o struktury hierarchiczne i integrację kapitałową. Formy ewidencji zdarzeń gospodarczych uwzględniają jedynie tzw. prosty łańcuch dostaw. Zupełnie, natomiast, nieznane są koncepcje biznesowe oparte o struktury sieciowe i integrację produktową. Pierwowzorem naszych rozwiązań są pochodzące z powszechnej ustawy handlowej zaboru austro-węgierskiego “spółki dorazowe”, które dojrzałą formę osiągnęły w japońskich keiretsu i koreańskich czebolach.

Rozwiązaniem genialnie prostym, które zabezpiecza właściwe kształtowanie się emocji wszystkich wspólników jest “rozliczania się po sprzedaży po przedstawieniu dowodów” . Wymaga to zastosowania tzw “odwróconego łańcucha płatności" udokumentowanego - przyjętą prawem unijnym - fakturą VAT w wersji "samofakturowanie" (brakuje przepisów wykonawczych).

Miejsce: ___,  Ilość punktów: 5

7. Projekt powszechnej emerytury obywatelskiej przywracającej spójnię międzypokoleniową w rodzinach.

System emerytalny składałby się z trzech filarów:

1. Każdy obywatel po osiągnięciu wieku emerytalnego miałby prawo do państwowej emerytury obywatelskiej wynoszącej 40% minimalnej płacy w gospodarce. Dodatkowo za każde dziecko, własne lub przysposobione, uczące się lub płacące podatki w Polsce wymiar emerytury zwiększałby się o 20% płacy minimalnej. Emerytura wypłacana byłaby z budżetu państwa a finansowana ze stosownie zwiększonych podatków .

2. Alimenty płacone od dzieci pracujących za granicą a pokrywane przez zagraniczne podmioty ubezpieczeniowe. Polska ponosząca koszty wychowania i wykształcenia ma prawo domagać się aby było to na poziomie 30% płacy minimalnej.

3. Filar kapitałowy oparty przede wszystkim o pracowniczy kapitał produkcyjny.

Miejsce: ___ Ilość punktów: 2

8. Zmiana celu podatku dochodowego - osłabienie jego funkcji fiskalnej a zwiększenie funkcji zapobiegających społecznym zwyrodnieniom.

Dwie najważniejsze wady podatku dochodowego to: wyjątkowo wysoki koszt jego ściągnięcia oraz niepotrzebny, psychologiczny próg inicjatywy gospodarczej. W chwili obecnej nie odgrywa także żadnej roli jako czynnik regulujący społeczne zachowania. Wiele krajów już sobie z tymi problemami poradziło. Dlatego postulujemy:

1. Podniesienie kwoty wolnej od opodatkowania do 2.5 krotności płacy minimalnej miesięcznie.

2. Wprowadzenie dodatkowego, zaporowego (90%) stopnia skali podatkowej dla dochodów powyżej 10 krotności płacy minimalnej. Na życie tym „poszkodowanym” starczy i powinno zapobiegać chorobom oligarchizacji niektórych rodaków.

Miejsce: ___ Ilość punktów: 3

9.Wyeliminowania systemowych rozwiązań umożliwiających okradanie przez obce gospodarki polskiego budżetu. Uproszczenie i wyeliminowanie patologicznych rozwiązań podatku VAT.

Stosowana w granicach prawa przez silniejsze gospodarki tzw. "optymalizacja podatkowa" powoduje okradanie naszego budżetu przez sąsiednie gospodarki na kwotę szacowana na około 80 mld zł. Głównymi przyczynami są:

- asymetria rejestrowanych zdarzeń gospodarczych na granicach obszarów podatkowych, oraz

- możliwość stosowania tzw. cen transferowych w relacjach: zachodnia firma matka – polska firma córka.

Dlatego postulujemy:

1. Ujednolicenie stawek VAT ( dotyczyłoby to także stawki „0”). Rolę regulatora i ogranicznika konsumpcji towarów i dóbr luksusowych powinien przejąć podatek akcyzowy.

2. Wyeliminowanie przepisów dotyczących  stosowania "wewnątrz unijnej dostawy towarów i usług".

Miejsce: __ , Ilość punktów: 9