Każdy tłum, nawet najbardziej rozwścieczony, jest bezzębny i nic nie znaczący, jeśli nie potrafi wskazać planu i realizatora.

 

Do Tomka Urbasia

 

      Zżymam się tu na Was, że ze szturmówkami po ulicach latacie, czcicie, upamiętniacie, obchodzicie, opłakujecie. Tymczasem ani wielu z nas, a i Polska zbyt wiele czasu nie ma. Będzie kilka spokojnych rocznicowo tygodni aż do marca. Ten czas można wykorzystać.

 

Wśród ugrupowań, które integrujesz jak:

  • Kongres Nowej Prawicy

  • Nowy Ekran

  • Młodzież Wszechpolska

  • Obóz Narodowo-Radykalny

  • Stowarzyszenie KoLiber

  • Partia Elektorat

  • Ruch Wolności

  • Ruch Wolność i Godność

  • Ruch Polska w Potrzebie

  • Unia Polityki Realnej

      Zapewne znajduje się wiele kompetencji i pozytywnej energii. Proszę spróbować zachęcić je do przystąpienia do tworzenia rankingu wizji i realizatorów. Każdy tłum,nawet najbardziej rozwścieczony,  jest bezzębny i nic nie znaczący, jeśli nie potrafi wskazać planu i realizatora. Możemy to zmienić nowocześnie unikając bolszewickich pokus uszczęśliwiania ludzi na siłę w imię jakichś ideologicznych wynaturzeń.

 

      Przedstawiam ostatni fragment broszurki „Filary państwowości naszej” (którą w całości można znaleźć tutaj) jako zachętę do zrobienia rzeczy podobnej: spisania lansowanej wizję i doprowadzenia jej do konkretnych postulatów legislacyjnych. Wszystkie te konkurencyjne koncepcje możemy powiesić w jednym miejscu. Wokół postulatów zaczniemy budować bazy analityczne posługując się metodą SWOT. Portalik LigaPolit pomoże nam je posortować i ocenić.

 

      Nie bójmy się proponować i pytać. To jest istota trzeciej drogi. Zapraszam wszystkich do wielkiego narodowego poszukiwania idei.

 

       Niech blogerzy wybiorą to co w ich mniemaniu jest lepsze. Realizatorzy się znajdą i będą czuć nasze poparcie za plecami.

 


 

  1. Wstęp 3

  2. System państwa – naprawa polityki 5

  3. Ustrój gospodarczy – społeczna gospodarka rynkowa. 14

  4. Nowa architektura finansowa20

  5. Narzędzia protekcjonizmu dydaktycznego 26

  6. Plan wyciągania Polski z niewoli zadłużeniowej 27

  7. Polska krajem wariantowego prawa gospodarczego. 33

  8. Nowa koncepcja podatków bezpośrednich. 38

  9. Nowy paradygmat ekonomiczny. 43

  10. Projekcja postulatów legislacyjnych 48

  11. Jeśli starczy nam wyobraźni. 52

 

Projekcja postulatów legislacyjnych

       W stosunku do postulatów legislacyjnych nie można zastosować ani kryterium logicznego (matematycznego) ani kryterium autorytetu. Je­dynym dopuszczalnym kryterium może być kryterium zgody powszechnej. To co brzmi dobrze nie zawsze jest technicznie wykonalne. I tanie. Trudno bowiem pytać i uwzględniać głos każdego zainteresowanego. Jednak doj­rzałe systemy demokratyczne wypracowały w tym obszarze pewne rozwią­zania z których można skorzystać. Takimi rozwiązaniami stosowanymi do artykulacji interesów społecznych są zbiorniki myśli (think tanki). Podsta­wowym zadaniem think-tanku jest wypracowanie postulatów legislacyj­nych. Narzędzia internetowe pozwalają w tani sposób zbudować wokół nich bazy analityczne. Nieocenione usługi może to oddać metoda SWOT. Polega ona na porządkowanie informacji o danym zagadnieniu na: słabe strony, mocne strony, szanse i zagrożenia. Ważny jest także dydaktyczny aspekt takiego sposobu wypracowywania decyzji o strategicznym znacze­niu dla społeczeństwa. Najważniejsze postulaty, które zostały wstępnie na­świetlone i wymagałyby obróbki metodą SWOT, to:

 

 
Postulat
Cel
 
Naprawa polityki
1
Doprowadzenie do faktycznego roz­działu władzy wykonawczej, ustawo­dawczej i sądowniczej poprzez wyeli­minowanie możliwości pełnienia przez posłów wszelkich funkcji w admini­stracji rządowej. Zmiana art. 103 kon­stytucji RP.
- Zmuszenie partii politycznych do arty­kulacji interesów społecznych w progra­mach wyborczych i wyeliminowanie raka lobbingu z polskiego życia politycznego,
- Zmuszenie partii politycznych do two­rzenia (szkolenia) rezerw kadrowych dla władzy wykonawczej.
 
2
Zastąpienie subwencji budżetowej na działalność partii politycznych subwen­cją obywatelską tworzoną z kwoto­wych odpisów w deklaracji PIT (na po­dobieństwo finansowania organiza­cji pożytku publicznego). Dotyczyłoby partii o „potencjale parlamentarnym”.
- Realne upowszechnienie biernego pra­wa wyborczego poprzez obniżenie progu ini­cjatywy politycznej dla nowych partii ma­jących „potencjał parlamentarny”.
- Wprowadzenie realnej kontroli nad dzia­łalnością partii politycznych w trakcie trwania kadencji władz.
3
Określenie w Konstytucji obszarów de­cyzyjnych, w których opozycja uzyska­łaby prawo legalizacji rozwiązań alter­natywnych. Dotyczyłoby to głównie form prawa gospodarczego, ubezpie­czeniowego oraz w zakresie szkolnic­twa.
- Dopasowanie rozwiązań organizator­skich do indywidualnych „typów osobo­wościowych” funkcjonujących w gospo­darce.
- uzasadnienie dla istnienia i opłacania opozycji parlamentarnej.
 
Nowa architektura finansowa.
4
Przywrócenie państwu korzyści z emi­sji pieniądza poprzez zastąpienie emi­sji fiducjarnej (na poczet długu banko­wego) emisją rzeczywistą dla popra­wienia procesu wymiany dóbr przy wzroście PKB..
- Wyeliminowanie obciążeń społeczeń­stwa renta emisyjną banków. Zwiększenie popytu na produkowane dobra.
- Udrożnienie procesów wymiany dóbr.
- Eliminacja sztucznego zadłużenia bu­dżetu i obywateli.
 
5
Wyeliminowania możliwości wtórnej emisji pieniądza przez banki komercyj­ne. Doprowadzenie do konieczności pełnego pokrycia pożyczek wkładami.
- Zapewnienie realnej wartości waluty.
6
Skierowanie kwot emisji pieniądza do budżetu (głównie do stabilizacji syste­mu emerytalnego - „dodatek seniora”).
- Stabilizacja systemu emerytalnego.
Zdynamizowanie gospodarki
7
Społeczna Gospodarka Rynkowa. Po­szerzenie prawnych możliwości two­rzenia przedsiębiorstw o spółkę „wła­ścicielsko – pracowniczą” z kapitałem właścicielskim i własnością pracowni­czą. Podobieństwo: niemieckie Monta­n-Mitbestimmung.
- Stworzenie możliwości kształtowania się partnerskiego modelu stosunków prze­mysłowych w procesie pracy.
- Otwarcie możliwości przejmowania przez przedsiębiorstwa funkcji ubezpie­czyciela w obszarze „filaru kapitałowe­go”.
 
8
Wprowadzenie zmian w systemie eme­rytalnym umożliwiających spółkom właścicielsko - pracowniczym i ich związkom (klastrom, konglomeratom) włączania zarachowanych funduszy filaru kapitałowego do obrotu go­spodarczego we własnych przedsię­biorstwach bezpośrednio – z pominię­ciem OFE i giełdy.
- Stworzenie możliwości szybkiego doka­pitalizowania rodzimych przedsię­biorców sektora MiŚP funduszami eme­rytalnymi. Dotychczas z tej możliwości mogły korzystać jedynie spółki giełdowe!!!.
- Pozyskanie przez przedsiębiorców lojal­nych pracowników skłonnych bardziej an­gażować się w poprawę kondycji ekono­micznej swych firm.
- Korzystna zmiana wizerunku przedsię­biorcy oraz celów działania firm (gospo­darka obywatelska).
9
Klastry produktowe. Stworzenie prawnych możliwości „produktowej” integracji przedsiębiorców w oparciu o koncepcję „przesunięcia momentu sprzedaży kosztów wszystkich koope­rantów na moment sprzedaży produktu końcowego” (na podobieństwo japoń­skich keiretsu pionowych, koreańskich czeboli).
- Rozwój klastrów produktowych dają­cych możliwość małym i średnim przed­siębiorcom działania w „dużej skali” w oparciu o siłę klastra przy zachowaniu wszelkich prerogatyw właściciela i za­rządcy.
- Prawne udostępnienie formy organiza­cyjnej, szczególnie przydatnej do gospo­darczej aktywizacji obszarów wiejskich.
 
10
Zamiana sposobu ingerencji państwa w politykę płacową sfery produkcyjnej: zaprzestanie ustalania płacy minimalnej i zastąpienie ją określaniem dyspropor­cji zarobków pomiędzy pracobiorcami i pracodawcami.
- Wyeliminowanie podstawowych powo­dów dezintegracji społecznej.
- Wyeliminowanie poważnych powodów chorób pracy: alienacji, frustracji, regresji, agresji.
 
11
Utowarowienie pracy. Nałożenie na pracodawców obowiązku "wykupu" zatrudnianych pracowników z systemu edukacyjnego lub partycypowania w kosztach kształcenia zawodowego.
- Wyrównanie szans zawodowych dzieci rodzin niezamożnych.
- Podniesienie poziomu kształcenia zawo­dowego.
- Przyśpieszenie procesu osiągania dojrza­łości zawodowej pracowników.
- Wzrost poziomu integracji społecznej.
- Obniżka podatków w części przeznacza­nej na szkolnictwo wyższe i zawodowe.
 
 
Podatki
 
12
Zmiana funkcji i sposobu pobierania podatków bezpośrednich w oparciu o koncepcję „abonamentu za korzystanie z infrastruktury i zasobów”.
- Radykalne obniżenie kosztu poboru po­datku.
- Przywrócenie systemowi podatkowemu funkcji motywacyjnych.
- Przywrócenie systemowi podatkowemu funkcji instrumentu polityki gospodarczej.
 
 
 
  

Wyniki analizy SWOT powinny otworzyć drogę do drugiego etapu dzia­łalności think-tanku: pisania ustaw.

Jeśli uważasz, że takie głośne myślenie o Polsce nie jest tylko „czczą umysłu zabawą” wyraź swoją opinie na portalu http://prawybory.net (możesz oddać głos na autora). Zapraszam także do budowy baz analitycznych wokół postulatów na portalu http://partia50plus.pl